http://blog.yfu-turkey.org/blackjack-natural-alligator-boots/

http://blog.yfu-turkey.org/casino-blackjack-game-download-android-apps/

Gönüllülerimizden Fatma Çimen Almanya’da geçirdiği heyecan dolu değişim yılı macerasını ve değişim yılının kendisine kazandırdıklarını bizlerle paylaşıyor!

 

Şimdi dönüp baktığımda fark edebiliyorum ki değişime gitmeye karar vermekle hayatımın erken yıllarında bir dönüm noktası yaratmışım. Hayatımın en dolu senesini geçirdim. Yeni bir ülke, yeni bir ev, yeni bir dil, yeni bir kültür, yeni alışkanlıklar, yeni insanlar… Her başlangıçta olduğu gibi bu yıl beni çok heyecanlandırıyor ve ne yalan söyleyeyim ailemden, evden, arkadaşlarımdan bir yıl uzakta olmak birazcık da korkutuyordu. Ama değişime gitmek benim en büyük hayalimdi ve bunun için çok uğraştım. Artık olmayacağını düşündüğüm bir zamanda YFU ile tanıştım. YFU bir aileydi ve samimi ortamı beni gerçekten bu aileden hissettiriyordu. Bu aidiyet duygusu korkularımın ve endişelerimin azalmasında bana çok yardımcı oluyordu. Tüm bu heyecan ve kafa karışıklığıyla başladım değişim yılıma. Henüz uçaktan yeni indiğimde bile değişikliği fark edebiliyordum. Mesela ağustosta olamamıza rağmen hava soğuktu. Bir haftalık oryantasyonun bir an önce bitmesini ve artık ailemle tanışmayı o kadar çok istiyordum ki. Nihayet ailemin yanına gitmek için kocaman bavulum, heyecanım ve yarım yamalak Almancamla trene bindim. İner inmez beni bekleyen insanların olduğunu görmek ve onlara sarılmak korkularımın büyük bir kısmını alıp götürdü. Düşünsenize daha birbirimizi hiç tanımıyoruz, uzak bir ülkeden geldim ve bu sımsıcak sarılma beni koşulsuz sevip evlerini, hayatlarını ve sevgilerini paylaşacaklarının göstergesiydi. Bu gerçekten tarif edilemeyecek güzellikte bir duygu. Daha o an ikinci bir ailemin olduğunu hissedebiliyordum. Dünyanın başka bir yerinde, farklı bir kültüre sahip bir aileye sahip olmak çok özel hissettiriyor. Bu iyi ki değişim öğrencisi oldum diyebilmek için çok güzel bir sebep.

[İlk kültür şokumu Ağustosta bir adada bot giymemden çıkarabilirsiniz.]

http://blog.yfu-turkey.org/blackjack-online-multiplayer-apps/

 altAk6ED7_2HkxNPlNyh3ZNX9sDU8o2fLZmVOq-DJWEZA5S
                                                                                                                                                                                                                                                      [Kayak tatili en keyif aldığım zamanlardan biriydi.]

 

 

Yeni hayatıma alışmak başlarda biraz zor ama bir o kadar da eğlenceliydi. Sokağımıza ilk girdiğimde her şey o kadar birbirine benziyordu ki evi yalnızken bulup bulamayacağım konusunda kendimden pek emin değildim. Başlarda kolay bir şekilde bulamamış da olabilirim: ) Yepyeni bir dilin konuşuluyor olması da ilk zamanlarda biraz zor geliyordu. Söylenenlerin bir çoğunu anlayamıyordum ve ailem bana bıkmadan usanmadan açıklardı. Zamanla nasıl oldu da o dili öğrenmeye başladım ben de anlayamadım. Her şey o kadar hızlı oluyordu ki değişimi fark edemiyordum bile. Ne ara masada konuşulanların hepsini anlamaya başladım ne ara bu kadar ailedenmiş gibi hissetmeye başladım bilemiyordum. Şimdi baktığımda bütün bunları net bir şekilde görebiliyorum.

20141220_192327

[Yaklaşık beş saat noel kurabiyesi yapınca beyaz ışığı görmeye başlıyorsunuz:]

 

 

Yeni bir kültürü öğrenmeye çalışmak ve o kültürün parçası olmak insana çok şey katıyor. Farklı kültürlerde yetişen insanların aynı durumlar ve olaylar karşısında verdiği tepkiler ve bakış açıları bambaşka bir dünya ve o dünyaya adım atabilmek çok heyecan verici bir deneyim. Bu dünyaya adım atabilmek büyük bir çaba ve cesaretin ürünüdür ve değişim öğrencilerini bu kadar özel yapan da budur bence. Noeli ya da Paskalyayı o kültürden insanlarla aynı duyguları paylaşarak kutlamak gerçekten keyif vericiydi.

IMG_3635                                                                                              [Noel’de tüm aile birlikteydik ve aileden olduğumu  en çok hissettiğim zamanlardan biriydi]

DSC_0342

DSC_0190

[Mid-term oryantasyonunda hem yeni ve çok  farklı bir şehir olan Münih’i gezme hem de diğer ülkelerden gelen değişim öğrencilerini tanıma fırsatım oldu.]

Değişim yılım süresince birçok yenilikle tanıştım ve sanırım en ilginci ve keyiflisi kendimle tanışmamdı. Tanıdığım herkesten, doğup büyüdüğüm yerden uzaktaydım ve bu kendimi dışardan görebilmem için büyük bir şanstı. Yeni bir ülkeye gelmiştim sonuçta , beni tanıyan kimse yoktu ve tamamen kendim oldum. Gerçek ben olarak tanıttım kendimi onlara. Hayatta yapmam dediğim şeyleri yaptım. Mesela değişimden önce hayatta şarkı söylemezdim ama şimdi sorsanız noel korosunda şarkı söylemekten gerçekten çok keyif aldım. Ve bu bana şimdi bir şeyleri denemem için çok büyük bir cesaret veriyor. Denemekle hiçbir şey kaybetmeyeceğimi aksine belki de çok şey kazandıracağını deneyerek öğrendim.

13937023_502929313230572_466706534_n
[Değişim yılı daha başlamadan bile bana çok şey kazandırdı: çok zor bulunabilecek ve çok kıymetli bir dostluk.. aynı duguları paylaştığım ve birbirimizi çok iyi anladığımız canım arkadaşım Melisa.]

Değişim öğrencisi olduğum için o kadar mutluyum ki. Hayatımın en güzel senesi, kendimi tanıdığım sene, en büyük hayalim… Bunu gerçekleştirmemdeki en büyük paya sahip olan YFU ailesine ne kadar teşekkür etsem azdır. Hepinize minnettarım, iyi ki varsınız.

                                                                                                                       Fatma Çimen 

 

 

 

No comments yet.

Leave a Reply