pearl river resort casino

”Merhaba” Günlükleri: Öznur

Merhaba yazılarımıza öğrencimiz Öznur’un kaleminden devam ediyoruz:

 

Öncelikle yazıma bu programda bize yardım eden herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Neredeyse on altı yıllık hayatımın en güzel on beş tatilini bu proje ile geçirdim. Çok güzel arkadaşlıklar edindim, bana bir aile gibi oldu burada tanıştığım herkes.

Ilk gittiğimde biraz korkum vardı çünkü kendi ilimden tek başıma gelmiştim. Acaba anlaşabilir miyim sorusu kafamda dönüp duruyordu, ki herkes ile tanışana kadar.

Jugendherberge’da kaldığımız süre boyunca yirmi dört arkadaşıma ve dört YFU gönüllüsüne fazlasıyla alıştım. Kaldığımız şehir olan Bremen’i de kendi doğma büyüme şehrim gibi benimsedim. Tüm yolları hala aklımda.

IMG-20160131-WA0026

Ailelere gideceğimiz zaman gerçekten çok üzülmüştüm çünkü arkadaşlarımdan ayrılmak istemiyordum. Daha sonra bu üzülmenin yersiz olduğunu farkettim çünkü ailem gerçekten bana kendi çocukları gibi davrandı. Aile içindeki ilişkilerimiz normal bir ebeveyn çocuk arasındaki gibiydi, ne yaparlarsa daima beni de dahil ettiler, her gün halimi hatrımı sordular kendimi biyolojik ailemin yanında nasıl hissediyorsam hemen hemen aynı şekilde hissettim.

IMG-20160205-WA0071

Okulda benden bir yaş büyük kız kardeşim ile beraber dersleri alıyorduk, anlamakta hem benden bir sene üst olduğu hem de Almanca konuşulduğu için çok zorluk çektim. Son günlerde yavaş yavaş derslerde hangi konunun döndüğünü anlamaya başlamıştım, arkadaşlarım bana daima çok iyi davrandılar neler yapmak isterim, Türkiye’de neler yaparım, ne tarz müzikler dinlerim gibi bana olan ilgilerini belli eden sorular sordular.

Bu proje bana sadece Alman kültürünü öğrenmemden çok daha fazlasını kattı. Sayamayacağım kadar dostluk, Bremen’de bir aile, bir sürü yeni arkadaşlar ve YFU ile ileride bir gün gönüllü olarak çalışma fırsatı.

IMG-20160202-WA0036

No comments yet.

Leave a Reply