Article

Merhaba Deutschland Programı gönüllü evsahibi aileler arıyor

Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye kısa süreli değişim programı kapsamında bir hafta süreyle Almanya’dan gelecek olan bir lise öğrencisine Gönüllü Evsahibi Aile olarak, 2015 yazında hem öğrencimize hem de ailenize kültürlerarası bir deneyim yaşatabilirsiniz.

YFU – Youth For Understanding Türkiye, kar amacı gütmeyen uluslararası bir öğrenci değişim kuruluşu. 1951 yılında kurulan YFU, 60 ülkede bulunan üye kuruluşları aracılığıyla çalışmalarını dünya çapında yürütüyor. YFU’nun misyonu, değişen ve birbirine bağımlı dünyada gençleri sorumluluklarına ve var olan fırsatlara hazırlamak. YFU aracılığıyla her yıl 15-18 yaşları arasında  binlerce öğrenci farklı bir ülkede eğitimine devam etmekte ve bu süre boyunca da gönüllü evsahibi aileler tarafından misafir edilmekte.

YFU Türkiye, YFU Almanya ve Goethe Enstitüsü’nün birlikte yürüttüğü ve Mercator Vakfı tarafından desteklenen Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye programı, Alman ve Türk gençlerine yönelik bir değişim programı. Program kapsamında Almanya’dan gelecek 30 lise öğrencisi Temmuz ve Ağustos aylarında üç haftalık program süresince Türkiye’yi bizzat tanıma şansına  sahip olacaklar.

Gençlik kampı ve Türk aile yaşamını tanıma

Programın bir bölümünde öğrenciler Goethe Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu gençlik kampına katılacaklar, ikinci bölümünde ise Türk kültürü ve aile yapısını daha yakından tanıyabilmek üzere bir hafta boyunca gönüllü evsahibi ailelerin yanında kalacaklar. Öğrenciler 2015 yazında, İzmir’de düzenlenen kamplara katılacaklar.

Gönüllü evsahibi aileler…

Evsahibi aileler, öğrencileri karşılık beklemeden, kültürel değişimi desteklemek amacıyla misafir eden gönüllü ailelerdir. Öğrencilerin, evsahibi ailelerin yanında misafir edilmeleri, öğrenci değişimi programları konusunda son derece tecrübeli olan YFU Türkiye tarafından organize ediliyor. YFU, öğrencilerini İzmir’deki gönüllü evsahibi ailelere yerleştirecek. Program ise 2 – 8 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Eğer siz de İzmir’de yaşıyorsanız ve Almanya’dan gelecek olan yabancı değişim öğrencilerimize evinizi açmak isterseniz, evsahibi aile linkinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldururken, Ne kadar süreyle bir öğrencinin evsahibi ailesi olmak istiyorsunuz? sorusunda lütfen, MERHABA Programı seçeneğini işaretleyiniz.

Sorularınız ve detaylı bilgi için tugce@yfu-turkey.org adresine e-posta gönderebilir ya da 0-312-2122481 numaralı telefondan YFU Türkiye ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply