Article

‘Merhaba’ günlükleri: İnci

Ocak ayı sonunda, Türkiye’den 30 öğrenci, “Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” isimli kısa dönem değişim programımız ile Almanya’ya giderek iki hafta süreyle gönüllü evsahibi ailelerin yanında kaldılar. Kısa süreli de olsa yeni bir değişim deneyimi yaşayan öğrencilerimiz, Almanya’da geçirdikleri zamanları ve izlenimlerini blogumuzda bizlerle paylaşıyor. Yazı dizimize İnci’nin değişim günlüğü ile başlıyoruz…

Yeniden doğmak gibiydi…

‘Merhaba Deutschland’ programı ile Almanya’da geçirdiğim iki hafta hayatımda bir dönüm noktasıydı. Geçirdiğim iki haftanın sonunda kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim çünkü artık yeni bir ailem vardı. Evsahibi ailemle geçirdiğim zaman çok kaliteliydi. O kadar güzel ve sıcak bir ortam vardı ki kendimi evimde gibi hissettim. Beraber gezdik, eğlendik, yemek yaptık, host kardeşimle okula gittik, oyunlar oynadık… Kendimi hiç yalnız hissetmedim, bir sorunum olduğumda hemen yardımıma koştular. Öz ailem gibiydiler.

Bu deneyim güzel olmasının yanı sıra benim için oldukça eğiticiydi de. İki hafta boyunca Türkçe yerine Almanca düşündüm. Günlük dil açısından oldukça iyi bir pratik fırsatı yakaladım. Kelime dağarcığım genişledi. Almanca düşünmenin ve konuşmanın eğlenceli yanları da vardı elbet. Telaffuzda zorluk yaşayınca doğrusunu öğrenene kadar hepimiz açısından eğlenceli dakikalar geçiriyorduk. :)

Bu iki haftalık sürecin hem bana hem de aileme çok şey kattığını düşünüyorum. Orada geçirdiğim süre boyunca Alman kültürü, günlük yaşantısı, yemekleri vb. hakkında çok şey öğrendim. Deyimi yerindeyse “Alman gibi yaşamayı öğrendim.”  Evsahibi aileme de Türk kültüründen, gerek yemeklerimiz gerek dilimiz gerek yaşayışımız olsun birçok unsurumuzu aktarmaya çalıştım. Tam anlamıyla birbirimize kültürlerimizi yaşattık.

Yeni bir aile, yeni bir ev, yeni arkadaşlar, yeni bir okul… Bu muhteşem deneyim için YFU Türkiye, YFU Almanya, Mercator Vakfı ve Goethe Enstitüsü’ne, her türlü sorunumuzla ilgilenen Duygu Bahçekapılı’ya, bu süreçte öz ağabey ve ablalarımız gibi bizlerle ilgilenen Soner Uzanır, Nur Püsküllü ve Selen Özkan’a en içten teşekkürlerimi iletiyorum.

Uzun dönem programınıza katılıp bir sene gitmeyi çok isterim ve herkese tavsiye ederim.

Bir gün her gencin bu güzel deneyimi yaşaması dileğiyle…”

Biz de İnci’ye teşekkür ediyor, sevgilerimizi gönderiyoruz!

No comments yet.

Leave a Reply