Article

Ali’nin Almanya günlüğü

Değişim yılını Almanya’da geçiren Ali, ilk günlerinden ve yeni yaşadığı ‘abilik’ rolünden söz ediyor.

Merhaba, ben Ali,

Almanya, Münih’de değişim öğrencisiyim. YFU Türkiye’nin bloğuna yazı yazmanın benim için ayrı bir anlamı var, çünkü ben de buradaki yılımın kararını bir bloğu okuyarak karar verdim. Klasik bir cümle olacak ama buradayken günler ve hatta aylar çok hızlı geçiyor, hem de inanılmaz hızlı. Öncellikle oryantasyon kampında öğrendim her şeyi neredeyse aktif olarak kullandığımı söylemek istiyorum.

Uçaktan indiğim anda içimde oluşan o korku duygusu, yeni ailemin bana el sallaması ve gülümsemesiyle bir anda kayboldu diyebilirim. Dil kursu ile geçen haftaları gerçekten de asla unutmayacağımı söyleyebilirim, çünkü hayatımın en hızlı ve eğlenceli üç haftasıydı. Münih’e geldiğinde hayatımda şu ana kadar yaşamadığım ama çok özleyeceğimi bildiğim bir duyguyla tanıştım: ABİLİK. Evet, artık üç yaşında bir kız kardeşim vardı ve nasıl olduğunu anlamadan onu gerçek kardeşim gibi sevmiştim.

Yaşadığım birkaç kültürel değişiklikten dolayı ve bir klasik olan ilk okul gününde moralimin bayağı bir bozulduğunu söyleyebilirim. Ancak biraz çabaladıktan ve sabrettikten sonra her şeyin kendiliğinden olacağını asla unutmadım diyebilirim. Bir Münih klasiği olan Oktoberfest’e gittikten sonra arkadaşlarım beni tanımaya ve konuşmaya başladı. Buradaki ailem de gerçekten 2. ailem oldu. Üç aydır burada olmama rağmen bu kadar şey yazdığım için mutluyum. Umarım programım böyle devam eder ve harika geçer. Bana böyle bir fırsatı verdiği için YFU ailesine çok teşekkür ediyorum. Umarım benim yazım da başka değişim öğrencilerine gitme sebebi olur. :)

 

No comments yet.

Leave a Reply