Article

‘Önümde koskoca bir yıl beni bekliyor’

YFU ile Almanya’ya giden Emre, yeni hayatıyla ilgili ilk izlenimlerini paylaşıyor.

"Kısa bir süre içinde kaynaşmayı başardığımız ailemle ilk günümüzden bir fotoğraf. Johanna, David, Frank ve ben. Fotoğrafı çeken ise Steffi."

 

Gün geldi çattı. Büyük bir maceraya doğru yelken açacağım zaman geldi. Uçağa ilk bindiğim anda kafamda ne yaşayacağıma, önümdeki koskoca bir yılın nasıl geçeceğine dair hiçbir fikrim yoktu. Nasıl geçtiğini anlayamadığım bu üç haftalık süreçte kendimi artık değişim yılına hazır hissediyorum.

"Hafta sonu Baltık Denizi'ndeydik. Hava güneşli ama rüzgarlı, deniz ise (bana göre) çok soğuktu ama girip yüzmeyi başardım."

 

Bir misafir gibi değil de, ailenin bir parçası olduğumu hissettiğim Alman kültürünü keşfettikçe kendi kültürümü de keşfettiğim, aynı dili konuşmadığım insanlarla iletişim kurmaya çalıştığım, farklı kültürden gelen insanları yargılamadan tanımaya çalıştığım bir yaşam tecrübe ettim. Bunlar benim ilk izlenimlerimdi. Daha önümde koskoca bir yıl beni bekliyor.

"Dil kursumun ilk günü. Ailem bana küçük bir sürpriz yaptı. Alman çocuklara ilkokula başlarken, içi çikolata ve çeşitli hediyelerle dolu külahlar veriliyormuş. Evet bu yaşta da ilkokul hediyesi aldık. :)"

 

"Ailecek çevre kasabalardan kız futbol takımlarının oynadığı turnuvayı izliyoruz. Johanna da oynuyor ve çok yetenekli. Takım arkadaşları onun için bizim takımın Messi'si diyorlar. Alman Milli takımının neden şampiyon olduğunu anlamak çok da zor değil. Bu kadar küçük yerleşim yerlerinden 12 tane kız futbol takımının çıkması, daha önce futbol oynayabilen bir kız görmemiş olan benim için gayet şaşırtıcı."

No comments yet.

Leave a Reply