Article

Gönüllümüz Ayşen Hamburg’dan bildiriyor!

Fotoğraf: Paul van Aarle

 

YFU Türkiye gönüllülerinden Ayşen Atlar geçtiğimiz ay Hamburg’da kültürlerarası öğrenme ve dünya vatandaşlığı konulu bir seminere katıldı. Ayşen’in izlenimlerini sizlerle paylaşıyoruz…

“4-8 Haziran tarihleri arasında Hamburg’ta, kültürlerarası öğrenme ve dünya vatandaşlığı eğitimi üzerine, ilk kez EEE-YFU (YFU’nun Avrupadaki şemsiye organizasyonu), EFIL (AFS’nin Avrupadaki şemsiye organizasyonu), CISV ve The Experiment in International Living organizasyonlarının bir araya geldiği, 60 katılımcılı bir seminer düzenlendi.

Misafir konuşmacımızı dinlerken... Fotoğraf: Paul van Aarle

 

Seminerde;

  • Organizasyonları destekleme ve ortaklıklar
  • Eğitim materyalleri
  • Liderlik ve katılım
  • Eğitim

konuları üzerine bol bol tartıştık. Kültürlerarası kişisel ve organizasyonal gelişim, organizasyon yapıları ve gönüllülük hakkında sunumlar yapan, konularında uzman misafir konuşmacılar; semineri farklı bir boyuta taşıdı.

Hem farklı organizasyon yapılarını görme, hem de pek çok farklı ülkeden, farklı konumlardaki diğer gönüllüler ve ofis çalışanlarıyla tanışma ve fikir alışverişinde bulunma şansımız oldu.

Temelde ortak olarak; dünya barışına katkıda bulunmak, bakış açılarını değiştirerek farklılıklardan keyif almayı sağlamak gibi amaçlar için çalışan, kültürlerarası öğrenmeye ve farklı bir çok insanın dünya vatandaşı olma yolunda ilerlemesine olanak sağlayan, benzer yöntemler ve sistemler kullanan bu kuruluşlar birbirlerinden çok şey öğrendi. Aynı zamanda seminer sonucunda bir dizi eylem planı oluşturuldu. Bu eylem planları kapsamında uluslararası düzeyde kuruluşlar arası daha yakın bir ilişki kurulacak.

Fotoğraf: Paul van Aarle

 

Seminerde oluşturduğumuz, farklı kuruluşların temelde kültürlerarası öğrenme üzerine etkinlik, material vs. paylaşımını yapacağı Facebook sayfamız: ICL News

Seminerin videosu

YFU Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekür ediyorum! :)

Ayşen Atlar”

YFU Katılımcıları

 

Biz de Ayşen’e çok teşekkür ediyoruz!

No comments yet.

Leave a Reply