Article

YFU Türkiye evsahibi aile olma süreci

1951 yılından bu yana evlerini değişim öğrencilerine açarak hem unutulmaz anlar yaşayan, hem de uluslararası bir deneyim edinen YFU ailesinin bir parçası olmak isteyen evsahibi ailelerimizi, evsahibi olma sürecinde hangi adımların atılması gerektiği konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

Evsahibi aile olma süreci  internet sitemiz üzerinden evsahibi aile başvuru formunu doldurarak başlamaktadır. Başvuru formumuzdaki bilgiler YFU Türkiye tarafından incelenip size, formda sunmuş olduğunuz telefon numarası üzerinden, dönüş yapılmaktadır.

Bu telefon görüşmesi dahilinde evinize yapılacak bir ziyaret için randevu talep edilecektir. YFU tarafından evinize yapılacak ziyaretini takiben, evsahibi aile formunuzu detaylandırabileceğiniz, çevrimiçi (online) fileflow sistemine giriş yapabilmeniz için sizin adınıza bir kullanıcı kimlik oluşturulacaktır.  Bu süreç içinde adli sicil kaydınız ve size referans olabilecek iki kişinin iletişim bilgileri istenmektedir.

Evsahibi aile olunabilmesi için YFU’nun bazı uluslararası standartları bulunmaktadır. Bunlar;

  • YFU standartlarına göre aile kavramı, aynı evde yaşayan ve kan bağı olan en az iki kişi olarak tanımlanmaktadır. (Anne-Baba, Anne-Çocuk, Anne-Baba-Çocuk, Anne-Anneanne gibi)
  • Ailede farklı milletlerden bireyler olabilir ancak ailede konuşulan dilin Türkçe olması gerekmektedir.
  • Aileye katılacak öğrencinin kendisine ait özel bir odası olma zorunluluğu yoktur ancak, evde sabit bir yatağı, kendi eşyalarını koyabileceği bir yer olmalıdır.

Öğrencilerin okula ulaşım ve okulla ilgili diğer masrafları kendi ailesi tarafından karşılanmaktadır. Öğrencinin cep harçlığı yine kendi ebeveynleri tarafından gönderilmektedir, evsahibi ailelerin bu konularda bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Tüm öğrencilerimiz programa geçerli bir sağlık sigortası ile katılmaktadırlar. Evinize en yakın okul yerleştirmesi ise MEB ile işbirliği içerisinde YFU tarafından yapılmaktadır. Yıl boyunca hem öğrenci hem de aileniz YFU tarafından takip edilerek desteklenmektedir.

Öğrenciler Eylül ayında gelmekte ve Haziran ayında dönmektedirler.

Sormak ve detaylandırmak istediğiniz herhangi bir konu olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply