Article

‘Merhaba’ günlükleri: Murat

Ocak ayı sonunda, Türkiye’den 30 öğrenci, “Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” isimli kısa dönem değişim programımız ile Almanya’ya giderek iki hafta süreyle gönüllü evsahibi ailelerin yanında kaldılar. Kısa süreli de olsa yeni bir değişim deneyimi yaşayan öğrencilerimiz, Almanya’da geçirdikleri zamanları ve izlenimlerini blogumuzda bizlerle paylaşıyor. Yazı dizimize Murat’ın izlenimleriyle devam ediyoruz…

“Sahip olduğum çoğu önyargının kanıtlanışına şahit oldum, ve bir çoğunun da yıkılışına. Samimiyet konusunda anlayamadığım bir düşünceye kapılmama sebep oldular. Oradaki insanlar zor arkadaş oluyordu, en azından bir kısmı, ama olanlar da ya da olabilenler de sanki uzun bir süredir hayatlarında yer almış gibi bu yeni arkadaşları ona yakınlık sergiliyorlardı. Bu ilk olarak Almanya’ya gittiğimde beklemediğim bir şeydi.

Çoğu konuda yorum yapmak için yeterli bilgiye halâ sahip değilim ama orada aklıma takılan bir diğer olgu ise sahip oldukları düşünce özgürlüğü idi. Herkes istediğini, belirli bir mantık sınırları içerisinde, yapabiliyordu. Görünüş ve benzeri şeyler öne fazla çıkmıyordu ve insanlar ilgili oldukları alana yöneltiliyorlardı.

Klasik bir “şunu bunu olacaksınız” baskısına rastgelmedim, gözlemlediğim çoğu kişide. Fakat bir sorun vardı ki herhangi bir alanda yeterince ilerleyebilmiş ve arkadaşları arasında yeteneği ile tanınan bir kişiyede rastgelmedim. Bu en kafa karıştırıcı kısımdı çünkü her ne kadar özgür olsalar, ellerinde bol bol boş vakte sahip olsalar da bunun değerlendirilmesine pek şahit olamadım.

Bunların haricinde ise Thomas kilisesinde dinlediğim güzel bir piyano dinletisinden ve ziyaret ettiğim birkaç yerden bahsedebilirim ama pek bir anlama sahip olacaklarını sanmıyorum, önemli kısımdan söz ettik sonuçta. Ve son bir kez de teşekkür etmeliyim size bu program için ve bu programdaki gönüllü uğraş için. Teşekkürler.”

Biz de sana çok teşekkür ederiz  Murat!

No comments yet.

Leave a Reply