Article

‘Merhaba’ günlükleri: Ezgi

Ocak ayı sonunda, Türkiye’den 30 öğrenci, “Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” isimli kısa dönem değişim programımız ile Almanya’ya giderek iki hafta süreyle gönüllü evsahibi ailelerin yanında kaldılar. Kısa süreli de olsa yeni bir değişim deneyimi yaşayan öğrencilerimiz, Almanya’da geçirdikleri zamanları ve izlenimlerini blogumuzda bizlerle paylaşıyor. Yazı dizimizdeki ikinci hikâye Ezgi’den geliyor…

 

 

“Ben YFU (Youth for Understanding) uluslararası öğrenci değişim kuruluşunun “Hallo Türkiye – Merhaba Deutschland”programına katılan 9. sınıf öğrencisi Ezgi. Programa başvuru yapıp, mülakat sonucunda seçildim ve  25 Ocak – 8 Şubat tarihleri arasında Almanya’nın Leipzig  kentine gidip, 2 hafta süreyle bir Alman ailenin yanında kalarak, oradaki bir liseye devam etmeye hak kazandım. İlk önce Türkiye’nin diğer illerindeki arkadaşlarımla Ankara’da toplanıp Duygu Hanım ile bilgilendirici bir oryantasyona katıldık. Ardından Leipzig’e gidip uymamız gereken kurallarla ilgili bir oryantasyon gerçekleştirdik.

İlk başta herkes gibi benim de bazı endişelerim oldu. Bunlardan bazıları: ailemle iletişime geçememek, evsahibi ailemin evde kalan çocukları olmadığı için yalnızlık çekmek veya ortama uyum sağlayamamak gibi… Endişelerimin hepsi ailemle tanışınca dağıldı. İlk günden itibaren çok samimi davrandılar, beni ailelerinin bir üyesi olarak gördüler. Önce beni okula birlikte gideceğim, yan komşuları olan kızla tanıştırdılar. Birlikte ders programına baktık, öğle yemeği listesini seçtik ve bana okul ile ilgili gerekli bilgiler anlattı. Ayrıca bu iki hafta boyunca okula ulaşımımı onun ailesi sağladı. Okula gidince beni çok içten bir şekilde karşıladılar. Tüm öğretmenler benimle ilgilendiler, bana olabildiğince yardımcı olmaya çalıştılar.

Okul sonrası arkadaşlarımla çeşitli aktiviteler yaptık. Bir gün birlikte havuza gittik, bir gün bowling oynadık, bir gün sinemaya gittik… Ailem beni haftasonu Dresden’a götürdü. Birlikte harika vakit geçirdik. Orada tarihi yerleri gezdik, alışveriş yaptık, bana Doğu Almanya’ya özgü tatlar tattırdılar. Ayrıca evsahibi annem  ile ortak bir hobimiz var: ZUMBA! Bundan kaynaklı Çarşamba günleri birer saatliğine zumbaya gittik. Ikimiz de hareketlere uyum sağlamaya çalıştık.

Bu iki hafta gerek ailemle, gerekse arkadaşlarımla çok güzel, asla unutamayacağım anılar bıraktı. Almanya’da arkadaşlarımdan ve ailemden ayrılırken çok duygulandım hatta bazı arkadaşlarım ve ben ağladık.

Bu iki hafta bana başka bir kültürü tanıma fırsatının yanı sıra iletişim becerimi geliştirmeme de katkı sağladı. Sadece Almanya’dan değil, Türkiye’nin başka illerinden de arkadaşlar edindim ve hâlâ iki tarafla da iletişimim devam ediyor. Sadece iki hafta kısa olabilir ama bu programın dilime de katkısı oldu. Artık  Almanca konuşulunca daha rahat anlayabilmeye, yoldaki insanların arasında geçen konuşmaları kavramaya başladım. Ayrıca bu iki haftada bilmediğim bir yerde kendi kendime bir şeyler yapabilmem, çok da iyi olmadığım bir dide kendimi ifade etme zorundalığım Türkiye’ye dönünce de bir şeyler değiştirdi. Kendimi olgun, özgüvenli ve kendi kararlarını kendi alabilen bir birey gibi hissediyorum.

Hayatımın en güzel anlarını geçirmeme imkan sağlayan tüm YFU ailesine, okul müdürüm Sayın Ceyda Aras’a, sevgili Almanca öğretmenim Aylin Uçkan’a ve tüm desteklerinden dolayı aileme çok teşekkür ediyorum.”

Biz de sana çok teşekkür ediyoruz Ezgi, bu değişim deneyiminin senin üzerinde bıraktığı etki ve sağladığı katkılar bizleri de çok mutlu etti!

 

 

No comments yet.

Leave a Reply