Article

‘Merhaba’ günlükleri: Mehmet

Ocak ayı sonunda, Türkiye’den 30 öğrenci, “Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” isimli kısa dönem değişim programımız ile Almanya’ya giderek iki hafta süreyle gönüllü evsahibi ailelerin yanında kaldılar. Kısa süreli de olsa yeni bir değişim deneyimi yaşayan öğrencilerimiz, Almanya’da geçirdikleri zamanları ve izlenimlerini blogumuzda bizlerle paylaşıyor. Yazı dizimize Mehmet’in değişim günlüğü ile başlıyoruz…

“Merhaba ben Mehmet, YFU Türkiye’nin belki de en yeni üyesiyim. Kısa dönem değişim programıyla Almanya’ya gittim. Orada çok değişik deneyimlerim oldu. Birçok yönden kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. Bu yazıda bunlara kısaca değinmek istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu programa katılırken birçok mülakata girdik. Çok zorlu koşulları atlattık. Fakat bu mülakatlar bitince işimiz bitmedi. Giderken ve dönerken birçok toplantıya katıldık. Katıldığım toplantılarda bize önemli görülen bilgiler tekrarlandı. Toplantılar da bitince ailelerin yanlarına yerleştik. Bu yerleşme de yine bizim mülakat sırasında verdiğimiz bilgilere göre yapıldı. Ben kendi yerleştiğim aileden gayet memnun kaldım. Beni her gün başka bir yere götürdüler. Beraber çok güzel zaman geçirdik. Sadece gezmedim tabii.

Orada bir de okula gittim. Okul bana gayet kolay gelmişti. Bizden biraz daha geriden geliyorlar konu sıralamasında. Ben mesela matematik dersinde okul birincisi olmuştum. Sadece onların üçüncü yabancı dil derslerinde zorlandım. Tabii bu da beni durdurmadı. Ben de biraz Fransızca öğrendim. Bu da hayli ilginç bir deneyimdi benim için. Orada benim için fotoğraf albümü hazırlattılar. Türkiye’ye döndüğümde arkadaşlarıma gösterecek çok şeyim olmuştu.

Bu bana sadece seyahat veya tatil değil ayrıca özgüven ve daha önce tatmadığım yeni duyguları tecrübe imkânı sağladı. Yani kısaca size de kısa dönem değişimini tavsiye ederim. Artık ben de bir YFU üyesiyim. Siz de olabilirsiniz…”

No comments yet.

Leave a Reply