Article

Değişim zamanı: Almanya’da bir yıl

YFU ile Almanya’da değişim öğrencisi olmak ister misiniz? O zaman 50 yıldan uzun bir süredir binlerce öğrenciye evsahipliği yapan Almanya’daki YFU değişim programları hakkında size biraz bilgi verelim.

En köklü YFU’lardan birisi olan YFU Almanya’nın kuruluşu 1957 yılına gidiyor. Kurulduğu günden beri Almanya’dan giden ve Almanya’ya gelen toplam öğrenci sayısı 50 binden fazla olan kuruluşun toplam 4,500 üyesi bulunuyor. Temel görevleri uluslararası iletişimi ve ulusal işlemleri koordine etmek ve görevlerini yerine getirebilmeleri için gönüllülere gereken tüm desteği sağlamak olan 40 çalışanı bulunan YFU Almanya’nın ulusal ofisi Hamburg‘dadır.

YFU Almanya, değişim programlarının eğitim potansiyeline son derece önem vermekte ve katılımcıların ve eski değişim öğrencilerinin kültürlerarası süreçlerini ileriye götürme konusunda da onlara seminerler, atölye çalışmaları, etkinlikler ve projeler gibi birçok olanak sağlıyor.

Program tarihleri

Akademik Program: 18 Ağustos 2014 –  03 Temmuz 2015

Öğrenciler, 18 Ağustos 2014 tarihinde programa başlamak üzere Hamburg’a varacaklar ve evsahibi ailelerinin yanına gitmeden önce bir haftalık varış sonrası oryantasyon programına katılacaklardır.

Akademik Program (Dil Kursu ile): 01 Ağustos 2014 – 03 Temmuz 2015

Öğrenciler, 01 Ağustos 2014 tarihinde programa başlamak üzere Almanya‘ya varacaklardır. 3 hafta boyunca geçici bir evsahibi ailenin yanında kalarak Dil ve Oryantasyon Programı‘na katılacak ve programın bitiminde kalıcı evsahibi ailelerinin yanına gideceklerdir.

Program, 03 Temmuz 2015’te sona erecektir. Öğrenciler, Türkiye’ye dönmeden önce YES-Young Europeans Seminar programına katılmak üzere Berlin’e gidecekler ve 4 günlük programın sonunda, 03 Temmuz 2015‘te, Avrupa’da değişim yılını tamamlamış diğer Türk öğrenciler ve Türk grup sorumlusu ile birlikte Türkiye’ye döneceklerdir.


Burs olanakları

YFU Almanya uzun dönem değişim programlarında Mercator Vakfı’nın kısmi burs desteği bulunmaktadır. Öğrencinin ekonomik durumuna göre 500 ila 5.000 Euro finansal destek sağlanabilmektedir.

Okul ve yerleşim

Almanya Federal Cumhuriyeti‘nde öğrenciler 6 yaşında okula başlarlar. Bu yaştan önce de okul öncesi eğitim alırlar. Tüm öğrencilerin devam etmek zorunda oldukları ilkokul, birinci sınıftan dördüncü ya da altıncı sınıfa kadar devam eder. Bu aşamada öğrencilerin ve ebeveynlerinin orta öğretim konusunda bir tercih yapmaları gerekir. Orta öğretime aşağıdaki üç okuldan birinde devam etmek mümkündür:

Hauptschule: Almanya’daki mesleki eğitim sistemi ile bir miktar bağlantılıdır. 9. sınıfa kadar devam eden okulda, öğrenciler çeşitli teknik kariyerler için hazırlanırlar.

Realschule: Genel bir program izlenen okulda, öğrenciler mesleki olmayan kariyerler için hazırlanırlar. Daha ileri düzeyde işlenen konulardan oluşan müfredat ile okul 10. sınıfa kadar devam eder.

Gymnasium: Öğrencileri Alman üniversite sistemine girmek için hazırlayan okuldur. 12. sınıfa kadar devam eder. Farklı Gymnasium’larda, yabancı diller, matematik ve fen ya da edebiyat gibi farklı programlara yoğunlaşılır. Batı ve Doğu Almanya’daki okullar zaman zaman belli bir ölçüde farklılık gösterebilirler. Almanya’ya giden değişim öğrencileri Gymnasium’a yerleştirilerek, eğitimlerine bu okulda devam ederler.

Değişim öğrencileri neredeyse kesin olarak Gymnasium‘a ya da Gesamtschule‘ye (öğrencileri üniversiteye/koleje hazırlayan liseler) yerleştirilirler. Bu nedenle öğrenciye yönelik akademik beklentiler oldukça yüksektir.

Değişim öğrencileri yaşlarına uygun olarak 9. ve 12. sınıf arasında bir sınıfa yerleştirilirler. Öğrencinin hangi sınıfa yerleştirileceğine okul karar verir.

Almanya’da değişim öğrencisi olmak ve daha ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da YFU Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply