Article

Türkiye’den Slovakya’ya: Bir gönüllülük deneyimi

6-13 Eylül 2013 tarihleri arasında Slovakya-Bratislava’da düzenlenen Ortaklık Kurma Semineri’ne (Partnership Building Seminar) Genç Gelişim Derneği adına Umur Orem ve Kaan Sel katıldı. Kaan gönüllü olma, kültürlerearası bir etkinliğe katılma ve yaşadığı pek çok yeni deneyimle ilgili izlenimlerini bizlerle paylaşıyor. Çok teşekkür ederiz!

“Farklı ülkeler görmek, farklı kültürler tanımak herkes gibi benim de hayallerimi süslerdi; ancak o ülkeyi görmek demek sadece tarihi binalarını veya müzelerini gezmek demek değildi benim için. İnsanlarını tanımak, arkadaşlar edinmek, ortak eylemlerde bulunmaktı aynı zamanda.

En yakın arkadaşım, YFU ile lise son sınıfında Norveç’e gitmiş ve bir senesini o ülkede bir ailenin yanında geçirmişti. O sene içerisinde kendine güveni tam ve daha olgun biri olmuş, geldiğinde gönüllü olarak gençlik projelerine destek vermiş ve farklı ülkelerde birçok farklı projeye gönüllü olarak katılmıştı.  Bana hep edindiği tecrübelerden, kurduğu arkadaşlıklardan, gezdiği şehirlerden ve dünyadaki insanların yararına yaptığı gönüllülük işlerinden aldığı hazdan bahsederdi. Ben de 2013 yaz tatilimi bir gönüllülük projesi arayarak geçirdim.

Genç Gelişim Derneği (GGD) bana bu olanağı Eylül ayının ilk haftasında Bratislava Slovakya’daki bir PBA (Partnership Building Activity) – Ortaklık Kurma Semineri projesiyle sundu. İlk başta düşündüğüm, yeni insanlar tanımak, eğlenmek ve farklı bir ülke görmekti. Hem de gittiğim yerdeki konaklama ve yemek masraflarım karşılanacak, uçak biletimin ise sadece yüzde 30’luk bir kısmını ödemem gerekecekti.

Böylece GGD vasıtasıyla tanıdığım bir başka arkadaşımla uçak biletlerimizi daha uygun olan Budapeşte’ye alarak yola çıktık. Vardığımızda 3-4 saatlik boş olan vaktimizi bu şehre ayırdık ve Budapeşte’nin tarihi yapılarını bir bir gezdik. Ardından tren biletimizi aldık ve 2.5 saatlik tren yolculuğuyla Bratislava’ya vardık.

Projede 10 farklı ülkeden toplamda 26 katılımcı vardı ve çoğunlukla 20’li yaşlarda olan bu insanlar farklı ülkelerden olmasına rağmen birçok ortak özellik taşıyorlardı; arkadaş canlısıydılar, sosyaldiler, eğlenceliydiler, kültürlüydüler, alçakgönüllüydüler ve kendi özgün fikirleri vardı. Proje bitiminde Türkiye dışındaki 9 farklı ülkede de artık bir evim olduğunu biliyordum çünkü bir hafta içerisinde hepsiyle çok yakın bağlar kurmuştuk.

Bu bir hafta içerisinde kurduğum arkadaşlıkların yanı sıra, ileriki hayatımda bana yardımcı olabilecek bazı teknikler ve yöntemler öğrendim ve anladım ki bir şeyler üretmek, insanların asosyal hayatlarını bırakıp aktif bireyler haline gelmesini sağlamak ve insanları topluma ve dünyaya kazandırmak için çalışmak aslında çok değerli bir uğraştı. Projenin son iki günü aldığımız eğitimlerle gruplar kurarak dört farklı ülke ile birlikte kendi projemizi yazmaya başladık.

Bir haftanın bitiminde Bratislava’yı gördüm, her gün ve her gece eğlendim, farklı kültürleri tanıdım ve 25 tane daha çok yakın arkadaşım oldu ama en önemlisi bunun benim için son gönünllülük projesi olmayacağını anladım.

Bu fırsatı sunduğu için Genç Gelişim Derneği’ne ve Ad-hoc Slovakya organizasyonuna çok teşekkürler…”

No comments yet.

Leave a Reply