Article

Kısa dönem değişim öğrencilerimiz Türkiye’de…

“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye!” isimli kısa dönem değişim programımızın ikinci ayağına hazırız!

YFU Almanya, Goethe Enstitüsü ve YFU Türkiye işbirliği ile yapılan ve Mercator Vakfı tarafindan finanse edilen kısa dönem değişim programı projesinin ikinci ayağı 23 Haziran’da start alıyor. Ocak ayı sonunda 35 Türk öğrenciyi Almanya’ya göndermiştik, simdi sıra onlarda… Üç grup seklinde gercekleşecek program için ilk grup bu pazar Eskişehir’e geliyor.

Merhaba Deutschland-Hallo Türkiye nedir?

YFU Türkiye, YFU-Almanya ve Goethe Enstitüsü’nün birlikte yürüttüğü ve Mercator Vakfı tarafından desteklenen “Merhaba Deutschland-Hallo Türkiye”  programı Alman ve Türk gençlerine yönelik bir değişim programıdır. Program kapsamında Almanya’dan gelecek 30 lise öğrencisi Temmuz ve Ağustos aylarında üç haftalık program süresince Türkiye’yi bizzat tanıma şansına  sahip olacaklar.

 Gençlik Kampı ve Türk Aile Yaşamını Tanıma

Programın bir bölümünde öğrenciler Goethe Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu gençlik kampına katılacaklar; ikinci bölümünde ise Türk kültürü ve aile yapısını daha yakından tanıyabilmek üzere 1 hafta boyunca gönüllü evsahibi ailelerin yanında kalacaklardır. Öğrenciler 2013 yazında, Eskişehir (10 öğrenci), Trabzon(10 öğrenci)  ve İstanbul’da (10 öğrenci) düzenlenen  kamplara katılacaktır.

Gönüllü Evsahibi Aileler…

Evsahibi aileler, öğrencileri karşılık beklemeden, kültürel değişimi desteklemek amacıyla misafir eden gönüllü ailelerdir. Öğrencilerin, evsahibi ailelerin yanında misafir edilmeleri, öğrenci değişimi programları konusunda son derece tecrübeli olan YFU Türkiye tarafından organize edilmektedir. YFU, öğrencilerini Eskişehir, Ankara, Trabzon ve İstanbul’daki gönüllü evsahibi ailelere yerleştirecektir.

Program tarihleri ise şu şekilde:

Eskişehir / Ankara

Tiyatro Kampı Tarihleri: 23 Haziran-7 Temmuz

Aile Yanında Kalma: 7-12 Temmuz

Trabzon:

Müzik Kampı Tarihleri: 26 Haziran-6 Temmuz

Aile Yanında Kalma: 6-12 Temmuz

İstanbul:

Aile Yanında Kalma: 18 Ağustos -6 Eylül

Medya Kampı Tarihleri: 26 Ağustos-6 Eylül

No comments yet.

Leave a Reply