Article

‘Merhaba Deutschland’ günlükleri: Erdem

“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” isimli kısa dönem değişim programımız ile Ocak ayı sonunda Almanya‘ya giden ve gönüllü evsahibi ailelerinin yanında farklı bir değişim deneyimi yaşayana öğrencilerimizden Erdem, Almanya’da geçirdiği zamanı ve deneyimlerini YFU blogda anlatıyor…

“Uzun bir yolculuk başlıyor…

Belki de hayatımın en güzel günleri olan, 15 günlük kısa ama zevkli bir değişim. İlk gittiğimde konuşamamaktan korkan ben ne olduysa orda bülbül kesildim. Sanırım bunda ailemin de etkisi çoktu. Çünkü bana ilk karşıladıkları andan uğurladıkları ana kadar sıcakkanlı davrandılar ve benim bir an bile olsun susmamam ve kendimi geliştirmem için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Belki de benim için bulunabilecek en mükemmel ailenin yanında kaldım.

Bu değişim sana ne kattı diyecek olursanız ben sayarak bitiremem bunları ama en önemli katkısı özgüven ve açık görüşlülük derim. Almanya’ya gitmeden önce Almanlar hakkında önyargılarım vardı ama ben orda gördüm ki çok yanılmışım. Ne düşündüğüm kadar soğukkanlılardı, ne de düşündüğüm kadar kaba. Benim orada gezip gördüğüm kadarıyla Almanlar tarihine ve dinine çok sahip çıkıyorlar. Hatta size kısa bir örnekle açıklayabilirim: Şehir merkezinde yapılan hiçbir binanın Frauen Kilisesi’nin kulesinden yüksek yapılamayacağı buna küçük bir örnek bence. Hatta tarihi binaların da kötü bir hale gelmeden yıkılamayacağı da. Ailem, benim Alman kültürünü daha iyi anlayabilmem için tarihi yerlerin, geleneksel yemeklerin hemen hemen hepsini tanıtmaya çalıştı ve beni şehre uzak, Bavarian yerlilerinin yaşadığı bir kasabaya götürdüler ve orada çok ilginç bir kıyafet şenliğiyle karşılaştım.

Almanlar hakkında birçok insanın önyargısı vardır ve onların soğukkanlı oldukları söylenir ama ben hiç de öyle insanlarla karşılaşmadım. Gayet sıcakkanlılardı ve bütün sınıf arkadaşlarım arkadaş canlısıydı. Sınıfa ilk gittiğimde herkes bana çok yakın davrandı ve hepsi benimle tanışıp arkadaş olmak için can atıyordu. Orada bir sürü yakın arkadaşım oldu ve hiçbiriyle iletişimimizi kesmeyeceğiz.

Ayrılık vakti geldiğinde çok üzülmüştüm. Çünkü orda ki düzenime alışmıştım ve resmen ailenin bir parçası olmuştum. Ailemden ayrılmak çok zor gelmişti ve beni bir daha beklediklerini söylediklerinde çok mutlu olmuştum.

Şimdi şöyle bir düşündüğümde dolu dolu güzel anılar, yeni deneyimlerle ve özgüvenle evime geri döndüm.

Bana bu güzel deneyimi yaşatan YFU ailesine çok teşekkür ederim.”

Bu programa katıldığın ve artık YFU ailesinin bir parçası olduğunu için biz de sana teşekkür ederiz Erdem!

No comments yet.

Leave a Reply