Article

Long Island Üniversitesi öğrencileri Türkiye’de

New York Long Island Üniversitesi’nin Karşılaştırmalı Din ve Kültür Bölümü öğrencilerine hoşgeldin diyoruz!

Ögrenciler, her yıl olduğu gibi bu yıl da akademik çalışmalarının bir bölümünü yürütmek üzere yaklaşık iki ay boyunca Türkiye’de bulunacaklar. Grubun Ankara’daki programlarını YFU Türkiye ofis çalışanları ve gönüllüleri yürütecek.

Program hakkında kısa bilgi:

New York Long Island Üniversitesi Karşılaştırmalı Din ve Kültür Bölümü (CRC – Comparative Religion and Culture), müfredatı gereği bir ders yılını başka ülkeleri ziyaret ederek, farklı ülkelerde var olan kültürel ve dini değerleri yerinde öğrenme yöntemini izliyor.

Bu kapsamda CRC bölümü öğrencileri her yıl Tibet ve Hindistan gibi ülkelerde ders yılının ilk dönemini geçirdikten sonra Türkiye’ye geliyor ve ders yılının ikinci dönemini Ankara, İstanbul, Konya ve Mardin’de yerel kültür ve din öğeleri hakkında derslere katılarak ve gözlem yaparak geçiriyor.

12 Mart’ta ülkemize gelen 20 öğrenci, 1 bölüm koordinatörü ve 2 öğretim üyesi (toplamda 23 kişi), Ankara’da bulundukları süre boyunda, Türkçe, İslam, Siyaset Bilimi, Antropoloji/Sosyoloji ve Türk Dış Politikası gibi konularda seçkin öğretim üyelerinden (Ankara Üniversitesi, ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi mensubu) dersler alacak, bunun yanında Kocatepe Camii, Hacıbektaş Kültür Vakfı gibi dini mekanları ve Ankara Kalesi, Anıtkabir gibi tarihi ve kültürel mekanları ziyaret edecekler.

12-30 Mart 2013 tarihleri arasında devam edecek olan Ankara programı kapsamında çeşitli sivil toplum örgütleri de ziyaret edilecek ve öğrencilere Türkiye hakkında olabildiğince fikir edinebilecekleri imkanlar sağlanmaya çalışılacak.

Programın Ankara ayağını YFU Türkiye çalışanları ve gönüllüleri yürütüyor. İsteyen gönüllülerimiz CRC grubuyla gerçekleştirilen etkinliklere bizleri haberdar ederek katılabilirler. Daha fazla bilgi almak için gokce@yfu-turkey.org adresinde Gökçe Derebay ile iletişime geçebilirsiniz.

 

No comments yet.

Leave a Reply