Article

‘Merhaba Deutschland’ günlükleri: Özüm

“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” isimli kısa dönem değişim programımız ile Ocak ayı sonunda Almanya‘ya giden ve gönüllü evsahibi ailelerinin yanında farklı bir değişim deneyimi yaşayan öğrencilerimizden Özüm, Almanya’da geçirdiği zamanı ve deneyimlerini YFU blogda anlatıyor…

“YFU benim için tek kelimeyle eğlenceydi, Ankara’da edindiğim arkadaşlıklar benzersizdi.

İlk Almanya’ya vardığımızda hostel, oradaki yaptığımız danslar biraz değişik gelse de, ister istemez o şarkıları söyleyerek istemsizce olduğunzu yerde bile hareket ediyordunuz. Oradan ayrılırken ise Nadya’nın bize Türkçe konuştuğunu söylemesi açıkça bizi bayağı bi şaşırtmıştı.

Almanya’daki okulumdaki arkadaşlarım çok cana yakınlardı. Önce biraz zorluk çeksem bile bana kötü davranan kimse yoktu. En çok okul kantinini özleyeceğim sanırım o britzelleri, ‘tomaten tasche’yi ve tabi ki de çikolataları. ‘Realschule’deydim ama her şey çok eğlenceliydi ve itiraf etmeliyim ki orada da coğrafya dersinden nefret ediyordum. Fashing ise benim için çok güzeldi çünkü daha önce bu kadar eğlenceli bir karnavala katılmamıştım. Okuldan sonra genelde Landsberg’e gidiyorduk ve o tarihi görünümünü ve mistikliğini koruması bana çok büyüleyici geldi. Bir yanımızda H&M varken binalar hala 1900’lü yıllara aitti, aynı anda hem modern hem de tarihi olabilen bir kentti.

Almanya’da ki ilk hafta sonunda Ata’nın ailesi ve benim ailem beraber önce bir parkta yürüyüşe çıktık ama itiraf etmeliyim ki çok soğuktu. Sonra Ettal’e gittik, hafta sonundan önceki cuma günü ise Ceyhun’la Schloss Neunstein’a gittik. Kale sanki bir masaldan fırlamış gibi, tarihi eserlerle pek ilgilisi olmayan birinin bile ilgisini rahatça çekebilecek türden bir kaleydi. Onun haricinde iki defa kiliseye gittim, oradaki kültürü öğrenmeye çalıştım daha çok deneyimleyerek. Okula Lausi’yle sabah bisiklet sürerek (çok kar olmadığı taktirde) önce otobüs durağına oradan da okula gidiyorduk. Ailem bana her zaman çok anlayışlı ve iyi davrandı.

Benim için Almanya tecrübe, eğlence ve özgürlük doluydu, fakat şu an duygularım sadece özlemden ibaret. Ben herkesi çok özledim, umarım hepimiz tekrar buluşuruz. Öncelikle hem Almanya hem de Türkiye’deki eğitmenlerimize, daha sonra bizim için vaktini ayıran Gökçe ve Ayşen ablaya ve YFU’ya gerçekten çok teşekkür ederim bize bu imkanı sağladığınız için.”

Biz de sana YFU ailesine katıldığın için teşekkür ederiz sevgili Özüm!

No comments yet.

Leave a Reply