Article

Bir kez daha ‘Merhaba Deutschland!’

YFU Türkiye, Mercator Vakfı ve Goethe Enstitüsü işbirliği ile geliştirilen‘Merhaba Programı’ ile Türkiye’de Pasch okullarında okuyan 9. sınıf öğrencilerine Almanya’da kısa süreli eğitim programına katılma şansı sunuyor.

Türk gençleri Almanya’yı keşfediyor!

“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” Youth For Understanding – YFU Türkiye, YFU Almanya ve Göethe Enstitüsü’nün işbirliği ve Mercator Vakfı’nın finansal desteğiyle düzenlenen, 9. Sınıf öğrencilerine yönelik kısa süreli bir değişim programıdır. Programa katılan öğrenciler, yarı yıl tatilinde, iki hafta boyunca Alman kültürünü tanıma ve Almanca dil pratiği yapma fırsatına sahip olacaklar. 25 Ocak-10 Şubat 2013 tarihleri arasında Almanya’da (Münih ve çevresinde) gerçekleştirilecek olan programa Türkiye’den 35 öğrenci katılacak.

Alman aile yaşamını tanıma

Öğrenciler iki haftalık süre boyunca, tamamen gönüllü Alman evsahibi ailelerin yanında kalırlar. Böylece Alman kültürünü ve aile yaşantısını tanıma ve o kültürün içerisinde bire bir yer alarak tecrübe etme fırsatını yakalarlar. Öğrencileri misafir edecek gönüllü aileler, YFU Almanya tarafından çeşlitli ziyaret ve görüşmeler sonucunda titizlikle seçilirler. Öğrenciler ve evsahibi aileler program süresince YFU Almanya tarafından takip edilerek, desteklenir ve sorun yaşanması durumunda danışmanlık sağlanır.

Alman eğitim sistemini ve okul hayatını tanıma

Program süresince öğrenciler gönüllü Alman ailelerin yanında kalırken, ailelerine yakın Alman okullarına devam edecekler. Böylece öğrenciler, Alman eğitim sistemini tanıma, dersleri Almanca takip edebilme ve Almanya’da yaşıtlarıyla birlikte okul hayatını tecrübe etme şansı elde edeceklerdir.

Programın maliyeti nedir?

“Merhaba Deutschland – Hallo Türkiye” programının tüm masrafları Mercator Vakfı tarafından karşılanacaktır. Bu nedenle öğrencilerin programa katılmak için herhangi bir ücret ödemesi gerekmemektedir.

Başvuru ve seçim süreci

Programa, tüm Türkiye’den Pasch okullarının 9. sınıflarında okumakta olan öğrenciler 12 Kasım 2012 tarihine kadar başvuru yapabilirler. YFU Türkiye, başvuru formları üzerinden ilk değerlendirmeyi yaparak, uygun olan adaylarla iletişime geçecek ve bu adaylarla bir mülakat tarihi belirleyecektir. Programa katılacak öğrenciler, Almanca ve Türkçe gerçekleştirilecek olan mülakat sonunda belirlenecektir.

Sorularınız için: bilgi@yfu-turkey.org – Tel: 0312 212 24 81

Goethe Enstitüsünün düzenlediği Pasch toplantısına katılacağız. Toplantıya tüm Türkiye’den Pasch okullarından almanca öğretmenleri katılacak. Biz öğretmenlere, kültürlerarası öğrenme üzerine bir çalıştay yapıcaz ve Merhaba Programı ile Pasch yarışmasının tanıtımını yapıcaz.

No comments yet.

Leave a Reply