Article

Beyza’nın kaleminden: Avrupa Gönüllü Hizmeti deneyimi

Genç Gelişim Derneği gönüllülerimizden Beyza Yiğitcan, Avrupa Gönüllü Hizmeti projesiyle 6 ayını Almanya’da geçirdi. Beyza, dolu dolu geçen Almanya macerasıyla ilgili izlenimlerini ve deneyiminlerini bizlerle paylaşıyor.

“Almanya’nın Brandenburg eyaletinde Bad Freienwalde adlı Polonya’ya 10 km uzaklıkta sınır yerleşim yerinde AGH projemi yaptım. Çalıştığım kurum (VFBQ) her türlü sosyal faaliyetleri içinde barındıran bir kurumdu: AGH, LEONARDO DA VINCI, İşçilere iş bulma programları, Almanya-Polonya arasındaki ilişkileri güçlendirmek adına yapılan şenlikler, projeler, organizasyonlar vs.

Benim oradaki görevim, Polonya’dan Almanya’ya Leonardo da Vinci programıyla gelen stajerlere staj yerleri ayarlamak, onların sertifikalarını, yazı işlerini tamamlamak ve hafta sonları araştırma, inceleme gezileri yapmak: Berlin’deki en meşhur müzeler (ör. Madam Tussaud), ormanda yürüyüşler, şehir gezileri vs.

Ayrıca görevlerim arasında sadece bana ait olan Proje oluşturma vardı: Bir proje nasıl hayata geçirilir, ne gibi ayrıntıları vardır, organize olmanın önemi, kişileri görevlendirme, görev dağıtma, ve tabiki projenin içeriğine göre kostümler, ikramlar, katılımcılara hazırlanacak yemekler ve içecekler vs. Sadece benim görevim gibi görünse bile tek bir insanın bunları ayarlaması imkansız. :) Kurumda çalışan herkesle ortak bir çalışma yürüttük ve çok şirin çok tatlı bir Proje gerçekleştirdik. Polonya ve Almanya arasında her iki ülkeden kreşlere özel kostümlü ÇOCUK ŞENLİĞİ düzenledik!

Bölgedeki ilk gönüllülerden biri olduğum için ve bu çocuk şenliğini düzenlediğim için gazeteye çıktım. :)

Doğum günüm gönüllü hizmet dönemine denk gelmişti ve nasıl düşünceli ve dünya tatlısı insanlarla beraber olduğumu bir kere daha o gün gördüm. :)

KİŞİSEL NOT:

Gönüllü hizmetim 10 aydı, fakat ben 6 ay sonra ülkeme geri döndüm. Bad Freienwalde küçük bir şehir (12.000 nüfuslu). Ben bugüne kadar hep büyük şehirlerde yaşadım ve küçük bir yerde olmanın nasıl bir tecrübe olduğunu tahmin edemedim, beni olumsuz etkileyebilecek yönlerini düşünmeden projeyi kabul edip gittim. Orada tanıştığım insanları düşününce çok şanslı olduğumu düşünüyorum (yıllar boyu sürecek dostluklar edindim), fakat projemi tamamlayamadan döndüm. Size önerim, eğer küçük yerlerde yaşamadıysanız, kabul aldığınız yerleri iyice ataştırıp gitmeniz, çünkü AGH yi bir kere yapma şansımız var.

Ben bu tarz projelerin her şekilde insana çok şey kazandırdığını düşünüyorum ve bunu yaptığım için de çok mutluyum.

Çalıştığım kurum tekrar Türkiye’den gönüllü almak istiyor, bu sefer 2 kişi. Eğer Lehçe biliyorsanız veya Slav dillerine büyük ilgi duyuyorsanız size bu kurumu şiddetle tavsiye ederim. Orada sürekli polonyalılarla çalışacaksınız ve iş amaçlı birçok kere Polonya’ya gidip geleceksiniz. Dilinizi ilerletme olasılığınız çok yüksek. :)

AGH yapmak isteyen herkese bol şans ve başarı :)”

No comments yet.

Leave a Reply