Article

Bir değişim öğrencisi ve Almanya’da ilk Noel

Almanya’da değişim öğrencisi olan Ayşen, bir değişim öğrencisi olmanın güzelliklerini hayatında ilk kez yaşadığı Noel kutlamasıyla anlatıyor.

Bir değişim öğrencisi hayatında ilk defa Noel’i kutluyor

Ben Ayşen, 18 yaşındayım. Türkiye’den geldim ve Temmuz 2011’den beri Almanya’da bir değişim öğrencisiyim. Buraya geldiğim zaman hiç Almanca bilmiyordum. İlk başlarda her şey çok garipti. İlk ayım olan Ağustos’ta bir miktar Almanca öğrendiğim başka bir şehirdeydim ve daha sonra Dresden yakınlarındaki Grossröhrsdorf’e geçtim. Burada, evsahibi ailemle birlikte yaşıyorum. Ailem bana evini açtı ve hayatlarını benimle paylaştı. Alman ailem artık benim evsahibi ailem değil, onlar benim Almanya’da bulduğum ikinci ailem.

Değişim ülkem olarak Almanya’yı seçmemin nedenleri şunlar: Almanca öğrenmek için hayatta bir defa ele geçebilecek bir fırsat olması, bir başka ailede yaşamak, bir başka kültürü deneyimlemek, bir başka ülkede yaşamak, çeşitli deneyimler edinmek ve yeni perspektifler kazanmak.

Sizlere Almanya’daki Noel deneyimimi anlatmak istiyorum. Kutlama nasıl geçti ve bir değişim öğrencisi olmak ve tamamen farklı bir kültürde yaşamak nasıl bir duygu…


Noel için hazırlıklar

Türkiye’de Yeni Yıl’ı her zaman hediyeler alarak kutlamışımdır, ancak daha önce hiç Noel kutlamamıştım. Almanya’daki Noel ile ilgili her şey benim için çok yeni ve çok heyecan verici. Saxon eyaletinde bir bayram tatili (Day of Prayer and Repentance) yaptık ve bu tatilde Noel hazırlıklarına başlama şansımız oldu. Hep birlikte pek çok farklı şekilde ve farklı süslemeleri olan kurabiyeler pişirdik. Altı saat boyunca pişirmeyle uğraştık ve çok eğlendik. Sonunda, kurabiyelerimiz gerçekten çok lezzetli oldu. Sonra, Noel süslemelerini yapmaya sıra geldi. Annem, kız kardeşim ve ben bir takım el işleri yapmaya başladık. Birlikte evimiz için ağaç parçalarından, renkli toplardan ve kurdelelerden Noel süsleri yaptık. Daha sonra da evimizi süsledik.

Noel öncesi dönemde sık sık dünyaca ünlü ve en eski Noel pazarı olan Dresden’deki Striezelmarkt’a gittik ve sıcak şarap, eggnog pançı ve kırmızı şarap pançı içtik. Ayrıca, bir sürü de şekerli yiyecek yedik. Sonra, bir ağaç seçmek için ormana gittik. Ağacımızı aramaya başlamadan önce sıcak şarap içtik. Çok güzel bir ağaç bulduk ve onu kesmeye başladık. Bu hem çok eğlenceliydi hem de çok farklı bir deneyimdi. Ağacımızı evimize götürdük. Noel günü ağacımızı bir sürü renkli topla ve mumla süsledik. Daha sonra tipik bir Saxon patates salatası hazırladık. Artık Noel için hazırdık. Noel arifesinde hediyelerimizi birbirimize verdik, patates salatamızı ve sosislerimizi yedik ve kiliseye gittik. Bu arada, ben de çok iyi düzeyde Almanca öğrendim. İlkbahar geldi ve burada kendimi kesinlikle çok rahat hissediyorum.

Bir zamanlar bir değişim öğrencisi olmayı hayal ediyordum. Bu hayalim şu anda gerçekleşti. İki aileme, YFU’ya ve Alman okulum Großröhrsdorf’a çok teşekkür etmek istiyorum.

Ayşen Atlar

Ayşen’in okul dergisinde çıkan bu yazısının Almanca’sına bu adresten ulaşabilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply