Article

Almanya’da değişim için geç kalmadınız

YFU ile Almanya’da değişim öğrencisi olmak için hala gecikmediniz. 50 yıldan uzun bir süredir binlerce öğrenciye evsahipliği yapan Almanya’daki YFU değişim programları hakkında bilgi edinmek ister misiniz?


En köklü YFU’lardan birisi olan YFU Almanya’nın kuruluşu 1957 yılına gidiyor. Kurulduğu günden beri Almanya’dan giden ve Almanya’ya gelen toplam öğrenci sayısı 50 binden fazla olan kuruluşun toplam 4,500 üyesi bulunuyor. Temel görevleri uluslararası iletişimi ve ulusal işlemleri koordine etmek ve görevlerini yerine getirebilmeleri için gönüllülere gereken tüm desteği sağlamak olan 40 çalışanı bulunan YFU Almanya’nın ulusal ofisi Hamburg‘dadır.

YFU Almanya, değişim programlarının eğitim potansiyeline son derece önem vermekte ve katılımcıların ve eski değişim öğrencilerinin kültürlerarası süreçlerini ileriye götürme konusunda da onlara seminerler, atölye çalışmaları, etkinlikler ve projeler gibi birçok olanak sağlıyor.

Program tarihleri

Öğrenciler, 3 Ağustos 2012 tarihinde programa başlamak üzere Frankfurt’a varacaklardır. Dört hafta boyunca geçici bir evsahibi ailenin yanında kalarak Dil ve Oryantasyon Programı‘na katılacak ve programın bitiminde kalıcı evsahibi ailelerinin yanına gideceklerdir.

Program, 4 Temmuz 2013’de sona erecektir. Öğrenciler, Türkiye’ye dönmeden önce YES, Young Europeans Seminar, programına katılmak üzere, 30 Haziran 2013’de, Berlin’e gidecekler ve dört günlük programın sonunda, 5 Temmuz 2013’de, Avrupa’da değişim yılını tamamlamış diğer Türk öğrenciler ve Türk grup sorumlusu ile birlikte Türkiye’ye döneceklerdir.


Okul ve yerleşim

Almanya Federal Cumhuriyeti‘nde öğrenciler 6 yaşında okula başlarlar. Bu yaştan önce de okul öncesi eğitim alırlar. Tüm öğrencilerin devam etmek zorunda oldukları ilkokul, birinci sınıftan dördüncü ya da altıncı sınıfa kadar devam eder. Bu aşamada öğrencilerin ve ebeveynlerinin orta öğretim konusunda bir tercih yapmaları gerekir. Orta öğretime aşağıdaki üç okuldan birinde devam etmek mümkündür:

Hauptschule: Almanya’daki mesleki eğitim sistemi ile bir miktar bağlantılıdır. 9. sınıfa kadar devam eden okulda, öğrenciler çeşitli teknik kariyerler için hazırlanırlar.

Realschule: Genel bir program izlenen okulda, öğrenciler mesleki olmayan kariyerler için hazırlanırlar. Daha ileri düzeyde işlenen konulardan oluşan müfredat ile okul 10. sınıfa kadar devam eder.

Gymnasium: Öğrencileri Alman üniversite sistemine girmek için hazırlayan okuldur. 12. sınıfa kadar devam eder. Farklı Gymnasium’larda, yabancı diller, matematik ve fen ya da edebiyat gibi farklı programlara yoğunlaşılır. Batı ve Doğu Almanya’daki okullar zaman zaman belli bir ölçüde farklılık gösterebilirler. Almanya’ya giden değişim öğrencileri Gymnasium’a yerleştirilerek, eğitimlerine bu okulda devam ederler.

Değişim öğrencileri neredeyse kesin olarak Gymnasium‘a ya da Gesamtschule‘ye (öğrencileri üniversiteye/koleje hazırlayan liseler) yerleştirilirler. Bu nedenle öğrenciye yönelik akademik beklentiler oldukça yüksektir.

Değişim öğrencileri yaşlarına uygun olarak 9. ve 12. sınıf arasında bir sınıfa yerleştirilirler. Öğrencinin hangi sınıfa yerleştirileceğine okul karar verir.

Almanya’da değişim öğrencisi olmak ve daha ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da YFU Türkiye ile iletişime geçebilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply