Article

Jockgrim’de bir İstanbullu

Geçtiğimiz Ağustos ayından YFU’nun bir yıllık değişim programıyla Almanya’nın Rheinland-Pfalz bölgesindeki Jockgrim kentine lise öğrencisi olarak giden Utku Algün, bu bölgedeki yerel bir gazeteye röportaj verdi. Utku’nun Almanya’daki günlerinin nasıl geçtiği ve ne tür deneyimler yaşadığı hakkında fikir edinmek isterseniz sizi de bu röportajı okumaya davet ediyoruz!

Milyonluk şehir İstanbul’u Almanya’nın sakin Pfalz bölgesiyle değiştiriyor.

16 yaşındaki değişim öğrencisi Utku Algün, bir yılını 7 bin kişinin yaşadığı Jockgrim’de geçirecek. Bu, bir metrekareye 7 bin kişinin düştüğü İstanbul yaşantısından sonra onun için büyük bir değişiklik anlamına geliyor.

“İstanbul’da annemle birlikte şehrin merkezinde yaşıyorum. Alışveriş merkezine gitmem 5 dakikamı alıyor, bu Jockgrim’de biraz daha farklı.”

Utku, 27 Ağustos’ta Karlsruhe merkez istasyonunda bir yıl birlikte yaşayacağı Fuchs ailesiyle tanıştı.

“Beni harika bir şekilde karşıladır. Onları orada durup ellerini sallarken gördüm ilk defa.” Onlar anne Daniela, baba Matthias, Utku’nun yaşıtı olan Katharina ve 12 yaşındaki Maximillian.

“Her yere yürüyerek ulaşabilmek gerçekten şaşırtıcı.”

Utku’nun geldiği günün akşamında, ailecek Katharina’nın konserine gittiler.

“Arabayla gideriz diye düşünmüştüm ama gideceğimiz yer yürüme mesafesindeydi.”

Utku çok fazla özlem çekmediğini söylüyor. “Almanya’da bir yıl yaşamak benim kararımdı.” Diğer yandan, annesini ikna etmesi çok da kolay olmamış. Bekar bir anne olarak şimdi İstanbul’da yalnız yaşıyor, neyse ki internet üzerinden sürekli iletişim halindeler.

Kardeşlerinin olması Utku’nun Almanya’daki yaşantısının en sevdiği yanlarından birisi. “Anne ve baba dışında birilerinin olması harika.” Kardeşleriyle aynı okula gidiyor. Hatta okulun ilk haftası geçici olarak küçük kardeşi Maximilian’ın sınıfına konuk bile oldu.

“İlk 3 ay neredeyse tamamen İngilizce konuştu,” diyor evsahibi annesi. “Zaman içinde Almanca konuşmasını sağlamaya başladık”.

Utku, Türkiye’de bir özel okulda okuyor ve İngilizce’si çok iyi, bu da Almanca’yı daha kolay öğrenmesinde yardımcı oldu. Evde kardeşleri ve anne-babasıyla, okulda da arkadaşlarıyla bol bol Almanca pratik imkanı buluyor.

“Almanca’sı her geçen gün daha da iyiye gidiyor,” diyor Daniela.

Zaman içerisinde Utku daha da fazla sohbetlere katılmaya başlıyor ve okulda konuşulanları daha rahat anlıyor.

İlk başlarda ödevlerini yapmak için uzun saatler geçiren Utku, ailesinin de yardımıyla birinci sömestri başarılı bir şekilde, çok iyi notlarla tamamladı.

Utku, Almanya’daki dersleri Türkiye’de aldıklarına kıyasla daha az resmi buluyor. “Burada konuları, genellikle üzerinden tartışarak öğreniyoruz ki bu da harika.”

Yazılı sınavlarda diğer öğrencilere göre daha çok zorlanıyor. Bu eksiğini ise sunumlarla gidermeye çalışıyor. Dışa dönük ve açık bir karaktere sahip olmasını böylelikle bir avantaja dönüştürüyor.

Utku, ileride tıp teknisyeni olmak istiyor. “Bir şekilde teknisyenliğe her zaman ilgim vardı,” diyor. “Evde her şeyin tamiri bana bakar.”

Bir Müslüman olarak Almanya’da ilk defa bir Noel deneyimi yaşayan Utku bu konuda da oldukça heyecanlı. “Harikaydı, salonumuzda gerçek bir ağaç olduğunu gördüğümde gerçekten çok şaşırdım!”

Utku, Haziran ayı sonuna kadar Jockgrim’de yaşamaya devam edecek. Daha sonra Berlin’de biraz vakit geçirerek oradan da İstanbul’a geri dönecek.

No comments yet.

Leave a Reply