Article

Avustralya’da değişim öğrencisi olmak isteyenlere


Soğuklar gözünüzü korkuttu, sıcak bir yerlerin özlemini duyuyorsanız, YFU’nun Avustralya programına göz gezdirebilirsiniz. Bir yıllık değişim programı sunan YFU Avustralya, 1977 yılında küçük bir grup gönüllü tarafından kurulmuştur. Şu anda ise, Avustralya’nın her yerinde YFU değişim öğrencilerini ve evsahibi ailelerini destekleyen gönüllüleri bulunuyor. Avustralya altı eyalet ve özerk iki bölgeden oluşuyor. Bu eyalet ve bölgelerin her birinde YFU Bölge Temsilciliği var. YFU Avustralya ulusal ofisi ise Sydney‘de bulunuyor.

Avustralya’da evsahibi ailelerde aranan özellikler

  • Evsahibi aileler genellikle çocuklu bir ebeveyn, çocuksuz bir çift veya çocuklu bir çiftten oluşuyor. Tüm evsahibi aileler bir polis soruşturmasından veya çocuklu çalışan kontrolünden geçiyorlar.
  • Öğrenciler yalnızca gönderen organizasyonun ve öz anne-babanın onayının ardından aynı cinsiyete sahip ebeveynlerden oluşan ailenin yanına yerleştiriliyor.
  • Bekar erkek ebeveynler evsahibi aile olarak kabul edilmiyor.
  • Evsahibi aileler çeşitli yaş, sosyoekonomik yapı, etnik grup veya dine ait olabilirler.
  • Evsahibi ailelerin evleri apartman katı veya müstakil ev olabilir.
  • Öğrenciler genellikle kırsal kesimlere veya kasabalara yerleştiriliyor. Çok az öğrenci büyük şehirlere yerleştirilir.
  • Öğrenciler kendileriyle aynı cinsiyette bir öğrenciyle (evsahibi ailenin çocuğuyla) oda paylaşmak durumunda kalabilir.
  • Evsahibi ailenin mensup olacağı din, ailenin yaşam tarzı veya yaşadığı evle ilgili herhangi bir garanti verilmez. Öğrenciler her duruma hazırlıklı olmalıdırlar.


Okul ve yerleşim

Avustralya ortaöğretiminde 7, 8, 9, 10, 11, 12 diye adlandırılan altı sınıf bulunuyor. Öğrenciler 12 yaşında ortaöğretime başlıyor ve 18 yaşında bitiriyorlar. Ortaöğretimin ilk dört yılı zorunlu. 10. sınıfın bitimiyle öğrenciler sınava girip 11 ve 12. sınıfa devam edebiliyor veya okuldan ayrılıyorlar. 12. sınıfın sonunda üniversitelere girmek için genel bir sınava giriliyor.

Ortaöğretimde tek zorunlu ders İngilizce, fakat bazı eyaletlerde Matematik, Bilim, Tarih veya Coğrafya dersleri 10. sınıfa kadar zorunlu olabiliyor. Avustralya’da karma ve kız-erkek okulları bulunuyor. Bazı bölgelerde 11 ve 12. sınıflar 7-10. sınıfların okunduğu yerden farklı yerlerde veya ayrı kampüslerde olabiliyor. Değişim öğrencileri genelde en yakın yerel okulda 10. veya 11. sınıfa yerleştiriliyor ve İngilizce, Bilim, Matematik ve seçmeli dersleri görüyorlar.

Avustralya programımız ve diğer ülkelerdeki programlarımız için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply