Article

YFU programlarını biliyor musunuz?

YFU öğrenci değişim programlarının yalnızca 1 yıllık değişim programlarıyla sınırlı olmadığını biliyor musunuz? Dilerseniz 1 okul yılını başka bir ülkede geçirebilirsiniz, dilerseniz de yaz programlarımız ve resim, müzik gibi alanlarda özel programlarımızla yurtdışına gidebilirsiniz. İşte programlarımız hakkında ayrıntılı bilgi.

1 yıllık değişim programları

Bir yıllık değişim programları standart program olarak adlandırılır ve tüm YFU kuruluşlarınca düzenlenir. Başlangıç tarihleri ülkelere göre değişiklik gösterse de, genellikle Temmuz-Ağustos ayları içinde başlar ve en geç bir sonraki yılın Temmuz ayında sona erer.

Bazı ülkeler, yasalar ve eğitim sistemi gereğince, belirli bir düzeyde dil bilgisi ve becerisi talep ederler. Talep edilen dil bilgisine sahip değilseniz, bu durumdaki ülkelerde bulunan YFU kuruluşu sizi program başlamadan önce davet ederek, yoğun bir dil programına dahil edecektir. Web sitemizde Ülkeler bölümünü incleyerek, hangi ülkelerin bu tür uygulamalar yaptığını bulabilirsiniz.

Program çerçevesinde, öğrenciler, gittikleri ülkede aile yanında konaklayarak, o bölgedeki bir okulda eğitimlerine devam ederler.

Bir yıl, farklı bir kültürü tanımak, evsahibi aile ile kaynaşmak ve ailenin bir parçası olmak, yeni arkadaşlıklar kurmak, yeni bir dili hakkıyla öğrenmek ve yaşam boyu sürecek bir deneyim edinmek için yeterli bir süredir.

Yaz programları

Yaz programları sadece Almanya, Yunanistan ve Finlandiya‘da düzenlenir. 5-7 hafta süren programlar boyunca gittiğiniz ülkenin kültürünü tanıma, farklı ve keyifli bir tatil geçirme ve yabancı dil becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz.

Tüm değişim programlarında olduğu gibi, yaz programlarında da uygulanan aile yanında konaklama olanağı size, gittiğiniz ülke kültürünün ve dilinin ortasında bir yaşam alanı yaratacaktır.

Yaz programları Haziran ayı sonunda başlayıp Ağustos ayı başında sona erer. Web sitemizden Almanya, Yunanistan ve Finlandiya ile ilgili sayfaları ziyaret ederek yaz programlarıyla ilgili ülkelere özgü bilgilere ulaşabilirsiniz.

Özellikle 1 yıllık programlara katılmaya hak kazanamadıysanız ya da 1 yıl boyunca yurt dışında kalmak sizin için mümkün değilse yaz programları ile bu deneyime kısa bir süre için de olsa sahip olabilirsiniz.

Özel programlar

Sadece bazı ülkelerde düzenlenen özel programlar, özellikle resim, müzik gibi alanlarda eğitim alan veya farklı konulara ilgi ve yeteneği olan öğrenciler için düzenlenir. Profesyonel düzeyde eğitim sağlayan okullarda düzenlenen özel programlara katılmak için sadece o konuya karşı ilgili olmak yeterli olmayabilir. Özellikle sanatla ilgili programlarda, öğrencinin bu alanda temel bilgi ve beceriye sahip olması beklenir. Bu nedenle, özel programlara katılmak isteyen öğrencilere, normal seçim sürecine ek olarak özel bir seçim süreci uygulanır. Bu süreç özel programın içeriğine göre ek bir zaman alır ve programın uygulandığı ülkedeki ulusal kuruluşla beraber yürütülür. Özel programlar içeriği gereği farklı bir ücret uygulamasını beraberinde getirebilir.

Seçim süreci sonucunda katılabileceğiniz programlar kapsamında, gittiğiniz ülkede özel alan okullarında eğitim alabilir ya da ilgi duyduğunuz ve yetenekli olduğunuz alanda eğitiminizi devam ettirebilirsiniz. Örneğin, müzik programı kapsamında farklı bir ülkede eğitiminize bir sanat okulunun müzik bölümünde devam edebilirsiniz. Ya da çevre programı kapsamında normal lise eğitiminize devam ederken, sizin için özel olarak hazırlanmış program kapsamında ek faaliyetlerle çevre ve çevre korunması üzerine çalışmalar yürütebilirsiniz. Özel programlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi Ülkeler bölümünde bu programları düzenleyen ülke alanlarında bulabilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply