Article

Mercator Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nden ortak girişim

Mercator Vakfı’nı birlikte gerçekleştirdiğimiz Merhaba Kısa Dönem Değişim Programı, Türkiye-Almanya Eğitmen Değişim Programı gibi projelerden ve YFU Türkiye değişim programlarında sağladığı burs imkanlarından hatırlayacaksınız.

Stiftung Mercator Vakfı şimdi de Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ile ortak bir girişime imza atıyor. İstanbul Politikalar Merkezi’nin Mercator Vakfı’yla yapacağı beş yıllık stratejik ortaklık; iklim değişikliği, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri ve eğitim alanlarında ortak araştırma ve kamu politikaları oluşturma çalışmalarını hedef alıyor.

Özellikle iklim değişikliği üzerine yapacağı kapsamlı araştırmalarla ve toplum bilincinin güçlendirilmesine sağlayacağı katkılarla, bu işbirliği Türkiye için bir ilk olacak.  İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Mercator Vakfı girişiminin,  AB-Türkiye ilişkilerine yaklaşımı ve diğer alanlarda sergileyeceği, eşit temeller üzerine kurulu Türk-Alman ortak vizyonuyla bir araştırma ve kamu politikası kurumu olması amaçlanıyor.

1 Şubat 2012 tarihinde yapılacak açılış etkinliğinde Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Stifung Mercator Başkanı Bernhard Lorentz, Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berker ve İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Fuat Keyman‘ın açılış konuşmalarının yanı sıra “Türkiye ve AB için Siyasal Zorluklar: 2012 Perspektifi” konulu bir de panel düzenlecek.

Girişimin açılışına YFU Türkiye‘yi temsilen ulusal direktörlerimizden Ufuk Atalay ile Mercator Bursu ile Türkiye’de bulunan öğrencilerimiz ve program koordinatörlemiz katılacak.

İPM-Sabancı Üniversitesi Stiftung Mercator Girişimi ile ilgili daha fazla bilgi ve girişim ile ilgili gelişmeler için İstanbul Politikalar Merkezive Stiftung Mercator web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply