Article

Türkiye’de bir yıl

YFU Türkiye değişim öğrencilerinden Fabio Zanolli geçtiğimiz yılı Ankara’da Büyük Kolej’de okuyarak geçirdikten sonra bu yaz Almanya’ya döndü.

Fabio Ankara’dayken DAAD-Deutscher Akademischer Austausch Dienst (Alman Akademik Değişim Hizmetleri) yetkilisi Inga Zempel’in onunla gerçekleştirdiği söyleşi DAAD haber bülteninde yayınlandı.

Fabio’nun Ankara’daki yaşantısı hakkında fikir sahibi olmak için gelin bu söyleşiye birlikte göz atalım…

“Ankara’da değişim öğrencisi olmak

Inga Zempel: Türkiye’de bir yıllığına değişim öğrencisi olmak, bu sıradışı! Neden Türkiye’yi misafir ülke olarak seçtin?

Fabio Zanolli: Organizasyonum Youth for Understanding (YFU) bir mülakattan sonra ilgimi Doğu Avrupa’ya yöneltti. Almanya’da Türkiye’den birçok insan yaşıyor. Onların kültürlerini tanımak istedim – bir nevi bir sefer de farklı bir açıdan bakmak.

İlk kez mi Türkiye’desin ve Türkçen ne durumda?

Evet, benim için bu ülke ve dil tamamen yeni. İlk başlarda diğer değişim öğrencileriyle birlikte organizasyonum YFU aracılığıyla bir dil kursuna gittim. Dili pratik olarak kullanma şansım da yok değil. Ayrıca İngilizce dersi haricinde tüm dersler Türkçe işleniyor.

Büyük Kolej’de günün nasıl geçiyor?

Gündüzleri, okul sekiz buçukta başladığı halde, Almanya’da da olduğu gibi altı buçuk gibi kalkmam gerekiyor. Bunun nedeni, okul servisimin çok erken gelmesi.

Büyük Kolej’de dil branşındayım ve İspanyolca da öğreniyorum. Çok şükür ki birçok ders Türkçe olduğu için bütün sınavlara girmek zorunda değilim.

Bir Türk okuluyla Alman okulu arasındaki farklar nelerdir?

Buradaki okullar, Almanya’da alışık olduğumdan çok farklı. Buradaki öğrenciler başarılı olmak için çok çalışmak zorundalar ve okuldan sonra çoğunlukla başka kurslara gidiyorlar. Buna karşılık derse daha az katılıyor ve derste daha az kendi etkilerini gösterebiliyorlar. Her pazartesi İstiklal Marşı okunması durumuna da ilk önce alışmam gerekti. Artık ben de sözlerini biliyorum ama. Ve tabi ki okul üniformasını da unutmamalıyım.

Türkiye’de hangi zorluklara hazır olman gerekiyor?

Başlarda, her gün olağanüstü bir şeyin gerçekleşemeyeceğine alışmam zor oldu. Zamanla günlük hayat rutine dönüşüyor ve bu bazen sıkıcı olabiliyor. Allahtan, bana ülkelerininden çok şey göstermek isteyen çok iyi bir misafir ailem var. İstanbul’a yaptığımız gezi aklıma geliyor şimdi.

Vatanından neredeyse 3000 km uzaktayken kesin yurt özlemi çektiğin olmuştur. Ankara’dayken neyi özlüyorsun?

Tabi ki ailemi ve arkadaşlarımı ama birçok hobimi de özlüyorum.

Türkiye hangi konuda Almanya’dan daha önde? Neyi kendi ülkene götürmek isterdin?

Türkiye’deki insanların çok misafirperver olmaları ve hayata daha tasasız bakmalarını beğeniyorum. Bu, hayatı kolaylaştırıyor. Türk yemeklerini de çok sevdim.”

No comments yet.

Leave a Reply